I'm woolin' it!

secuono

Herd Master
Joined
Oct 16, 2010
Messages
5,468
Reaction score
5,285
Points
483
Location
Virginia is for Pasture Farmers!
Found a mill in Ohio that charges flat price, includes all steps from incoming to finished yarn. $32 per pound. Shipping both ways is extra.
That's lots better than the previous numbers of the Va mill, which was $50~ per pound.
And the Wva mill was...$24. Oh, guess if her prices are the same for this year, I'll have her make lots of sheep & alpaca yarn for resale!
 
Last edited:

secuono

Herd Master
Joined
Oct 16, 2010
Messages
5,468
Reaction score
5,285
Points
483
Location
Virginia is for Pasture Farmers!
Wva mill can't do consistent yarn & might not be able to handle Southdown, so...

Pa mill is roughly $32(I wash) or $38(they wash), plus shipping both ways. Will contact them and confirm.
 
Last edited:

Bruce

Herd Master
Joined
Feb 4, 2016
Messages
12,726
Reaction score
30,222
Points
723
Location
NW Vermont
I don't imagine there would be a lot of difference given they are both just north of VA.
 

Duckfarmerpa1

True BYH Addict
Joined
Oct 30, 2019
Messages
861
Reaction score
1,281
Points
213
Location
Kane,PA
I don’t mean to barge in on the thread...but this whole process seems like an awful lot of work!! Is it very profitable? I’m trying to keep up with those figures, but they read like Chinese to me, since I don’t have sheep, at this point. So, you shear...then separate, then comb, then wash? I would imagine an awful lot of wool is needed to make up a pound. How many sheep do you have? If you have good clippers, and get the gist of it after awhile...how long does it take to shear? Ok, I’ll let you get back to it. The yarn is gorgeous!! I used to knit...back before farming! :lol:
 
Top